top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraŁukasz Gąsienica-Kotelnicki

Czym jest ciąg alkoholowy i jak można go przerwać?

Większość z Nas okazyjnie sięga po alkohol, zazwyczaj podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych uroczystości. Do codziennego spożywania alkoholu Polacy przyznają się niechętnie, najczęściej w kontekście piwa. Nic w tym dziwnego – picie w ciągach alkoholowych jest wyraźnym sygnałem rozwijającego się uzależnienia od alkoholu. Nie zawsze jednak odstawienie jest bezpieczne i proste do zrealizowania. W tym artykule omawiamy, czym dokładnie jest ciąg alkoholowy i dlaczego jego samodzielne przerwanie jest tak trudne.


Ciąg alkoholowy, nazywamy także cugiem, jest to sytuacja, w której upojenie alkoholowe trwa dłużej niż dwie doby. Okres codziennego picia alkoholu może być różny – od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Przyjmuje się, że spożywanie w ciągach alkoholowych zwykle jest objawem ostatniej, przewlekłej fazy uzależnienia, choć niekiedy krótkie ciągi mogą występować w fazie ostrzegawczej, stanowiąc dla Nas sygnał o rozwijających się problemach z alkoholem.


Przerwanie ciągu alkoholowego może być niebezpieczne

Jak można przerwać ciąg alkoholowy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – wystarczy przecież przestać pić.

Niestety, w praktyce wychodzi zupełnie inaczej i zakończenie wielodniowego ciągu alkoholowego stanowi nie lada wyzwanie. Nagłe odstawienie lub zmniejszenie przyjmowanej dawki alkoholu sprzyja wystąpieniu zespołu abstynencyjnego.

Jest to sytuacja, w której Nasz organizm, przyzwyczajony do stałej obecności używki w ustroju, nie potrafi poradzić sobie w momencie jej braku.

Krótkie, kilkudniowe ciągi alkoholowe skutkują najczęściej niepowikłanym zespołem abstynencyjnym. Chory odczuwa wtedy znaczne pobudzenie psychoruchowe, któremu towarzyszą drżenia mięśni, nadmierna potliwość oraz bezsenność. Część objawów łagodnego zespołu abstynencyjnego, takich jak nudności, bóle głowy czy osłabienie, mogą przywodzić na myśl intensywnego kaca.


Jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy?

Samodzielne próby przerwania ciągu alkoholowego, zwłaszcza długotrwałego, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia uzależnionej osoby. Proces ten zdecydowanie warto przeprowadzić więc pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy złagodzą objawy ewentualnego zespołu abstynencyjnego. W pierwszych dniach abstynencji pomocne okazuje się odtrucie alkoholowe, które umożliwia szybką detoksykację organizmu z resztek alkoholu, a także jego regenerację.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page